Параграф22 Weekly

§22 Седмичник

КАКВО КАЗВА ЗАКОНЪТ?

Дали един министър може да откаже да се яви пред парламентарна комисия, или да предостави на нейните членове исканата от тях информация? Отговорът е само един - не може!Член 83, ал.2 от конституцията определя, че Народното събрание може да задължава министрите да се явяват на заседания на парламента и на неговите комисии и да отговарят на поставените им въпроси. Правилникът за организацията и дейността на Народното събрание (ПОДНС) пък урежда механизма за провеждане на анкети, проучвания и изслушвания по въпроси, представляващи държавен или обществен интерес. Според чл.94, ал.2 от този правилник пък, членовете на кабинета са задължени да се явяват на заседания на парламентарните комисии и да отговарят на поставените им там въпроси. Пиронът обаче е забит в чл.95 от ПОДНС, който категорично повелява, че всички държавни органи и длъжностни лица от държавната администрация са ДЛЪЖНИ (курсивът наш - бел. ред.) да предоставят информацията, поискана от депутатите в съответната комисия, независимо дали тази информация представлява държавна, служебна или следствена тайна. И още - действащата нормативна база изобщо НЕ РАЗРЕШАВА (курсивът пак наш - бел. ред.) на един министър (независимо кой е той и за какво се бори) да преценява дали да се яви пред дадена парламентарна комисия, или да не се яви. Още по-малко пък са възможни вариации на тема: Аз прецених, че тази информация е секретна, и затова няма да я предоставя на депутатите. Единственото лошо нещо е, че никъде в законодателната уредба не пише какво се случва с министър, който пренебрегне задължителните за всички разпоредби на Правилника за организацията и дейността на Народното събрание. Както е тръгнало обаче, в най-скоро време и такъв текст ще се появи. Защото нещата наистина придобиха доста... странен вид и взеха да понамирисват на своеволие.

Facebook logo
Бъдете с нас и във