§22 Анализи
Реституция на история
Вапцаровите наследници съдят община Банско за половин милион лева
Окръжният съд в Благоевград през седмицата отложи делото, което роднините на поета Никола Вапцаров водят срещу общината в Банско, за да бъдат въведени във владение на къщата-музей на поета. Причината за отлагането на заседанието на магистратите стана липсата на представител на държавата, който да бъде конституиран като страна по казуса. Като страна по делото трябваше да има представител на Министерството на регионалното развитие и благоустройство, тъй като то е съсобственик на музея в Банско.
Всъщност роднините на именития поет - баща и син Никола и Борис Вапцарови, от години претендират за този имот. Правото им на собственици на част от него е възстановено още от 1998 г. от Върховния касационен съд, а делата по казуса датират от 1991 година.
Освен че искат къщата на знаменития си родственик, наследниците на Вапцаров сега предявяват и претенция за над половин милион лева, които общината трябвало да им изплати заради пропуснати ползи от забавеното им въвеждане във владение на имота.
От кметството в Банско съобщиха, че до този момент, след всички съдебни дела, водени дълги години между държавата и трима от наследниците на поета, е установено, че Борис Николов Вапцаров може да се счита за безспорен собственик само на 1/6 идеална част от незастроеното дворно място и 1/6 от построената върху него двуетажна сграда, с разгъната площ 242 кв. метра. Неговият баща - Никола Борисов Вапцаров, е собственик само на 1/12 идеална част от същите имоти. Но те водят дело срещу общината и Музейния комплекс за пропуснати ползи, с претенцията да им бъде заплатено обезщетение на базата на наема, който биха взели, ако са отдавали под наем къщата-музей в периода 2004-2014 година. Общата стойност на иска с лихвите е 508 217 лева.
От своя страна общината и Музеен комплекс - Банско, са отправили възражение по същото дело и са поискали прихващане на сумата от 390 384 лева. Тези средства са изразходвани за поддръжката на къщата-музей в периода, който обхваща иска на наследниците.
Точно този иск беше поводът през изминалата седмица да бъде насрочено съдебното заседание на Окръжния съд в Благоевград, което обаче бе отложено. В официалното становище на общината по казуса се казва, че само съдът може да прецени кои доказателства да уважи и кои не. Страните по делото могат да обжалват неговото решение пред Апелативен съд - София, а след това и пред Върховния касационен съд.
Кметът на града Георги Икономов е категоричен, че единствено българският съд има правомощията да разреши спора между страните. Но в същото време подчертава, че не бива да се забравя, че този съдебен спор има и друг, морален аспект. Все пак става дума за граждански достъп до наследството не на друг, а на Никола Вапцаров - национално достояние и ценност. Ето защо общината има твърдото намерение да запази музейната експозиция, съобщава пресцентърът на общината. В правото на Общинския съвет е да реши под каква форма да стане това, и то след широко обществено обсъждане.
Роднините на поета също обясняват, че искат този музей да се управлява и стопанисва професионално. Да се направи модерна експозиция, да се извадят на показ непознати, но важни факти за личността на Вапцаров. Те обещават да не вземат нито стотинка за вход. Но 30-годишният Никола Вапцаров-младши, който е внук на Борис - брат на поета, и който дава тези обещания, опитва да направи всичко възможно да прибере този половин милион.
Странно защо обаче се пропуска един доста съществен момент от цялата история. През 1952-а е взето решение къщата на поета да бъде превърната в национален музей. В тази връзка тогавашните управници на страната решават тя да бъде откупена. През 1953-а на наследниците са преведени 19 648 лв. (на майката на поета - баба Елена, 8185 лв., на сина й Борис и дъщеря й Райна - по 4911 лв., а на съпругата му Бойка Вапцарова - 1146 лв.) По това време средната заплата е била около 30 лева, твърди бившият кмет на града Александър Краваров, който е сред защитниците на тезата музеят да остане общинска собственост.
Според него единствено Бойка Вапцарова, съпругата на поета, се е отказала от обезщетението. Освен това през 1981-а кметството в града предоставя жилище на Райна Вапцарова - сестрата на поета. На Мая и Никола Вапцарови преотстъпва право на строеж върху общински парцел от 750 кв. м, независимо че според тогавашното законодателство не им се полага, защото те са получили пари за своите дялове от къщата, обяснява още Краваров. И днес на това място се издига шато “Вапцаров” , което е тяхна собственост.
Още един факт трябва да се добави - по-късно за преустройство и разширение на музея са откупени четири съседни къщи - Сирлещова, Чучулайна, Фидошева и Рабаджиева. Те са съборени и на тяхно място през 1987-1990-а е построена новата част на музея. Никой от тези фамилии след обществените промени в този период не е поискал обратно имота си.
Всъщност и някои от другите наследници на поета също не са искали да се присъединят към исковете на роднините. Дъщерите на Райна Вапцарова - Мария и Елка, не са претендирали за връщането на музея.
Така или иначе наследниците на Борис продължават съдебната сага. Но те дори не споменават в исковете си съпругата на поета - Бойка Вапцарова. Тя се принуди чрез медиите да помоли уважаемия съд да отсъди завинаги къщата на Вапцарови да остане музей - “заради светлата памет на големия български поет, признат и тачен с любов в България и света”.
Критиците на ищците подчертават, че е абсурдно те да се правят на репресирани - когато къщата е превърната в музей, Борис Вапцаров е бил секретар на Областния комитет на БКП, заместник-министър на културата, посланик в Алжир и Испания и на още отговорни постове, припомнят запознати с историята на фамилията.
А младият Вапцаров през пролетта е бил напът да стане кандидат от листата на БСП за евроизборите. Клюката в града разказва, че той щял да бъде №15 в листата за 1-ви МИР Благоевград, но на негово място в последния момент социалистите вписали Момчил Неков, който стана известен като “Любимец 15”, тъй като по силата на преференцията 15/15 вече е евродепутат.
Становище на община Банско във връзка с реституционните претенции към Къщата - музей “Никола Вапцаров”
По повод зачестилите в медиите публикации и интервюта във връзка с реституцията на една част от Къщата-музей “Никола Вапцаров” община Банско намира за необходимо да обяви пред гражданите своето становище по казуса, а именно:
- До този момент, след всички съдебни дела, водени дълги години между държавата и трима от наследниците на поета, става ясно, че Борис Николов Вапцаров може да се счита за безспорен собственик само на 1/6 идеална част от незастроеното дворно място и 1/6 от построената върху него двуетажна сграда, с разгъната площ 242 кв. метра. Неговият баща - Никола Борисов Вапцаров, е собственик само на 1/12 идеална част от същите имоти.
- В настоящия момент споменатите лица водят дело срещу общината и Музейния комплекс за пропуснати ползи, с претенцията да им бъде заплатено обезщетение на база наем, който биха взели, ако са отдавали под наем къщата-музей в периода 2004-2014 година. Общата стойност на иска с лихвите е 508 217 лева.
- От своя страна общината и Музеен комплекс - Банско, са отправили възражение по същото дело за прихващане на сумата от 390 384 лева. Тези средства са изразходвани за поддръжката на къщата-музей за периода на иска от наследниците.
- Първото съдебно заседание на Окръжен съд - Благовеград, е назначено в края на месец октомври тази година. Единствено и само съдът може да прецени кои доказателствени искания да уважи и кои не. Страните по делото могат да обжалват решението на съда пред Апелативен съд - София, а след това и пред Върховния касационен съд.
Община Банско излага публично изброените дотук факти по казуса, с настояването да бъдат спрени всякакви спекулации и интерпретации във връзка с реституционните претенции към Къщата-музей “Никола Вапцаров”. Както е известно, единствено Българският съд е този, който има правомощията да разреши спора между страните, и всякакви изявления и твърдения извън съдебното производство са необосновани! Каквото и да е неговото окончателно решение, то ще бъде изпълнено от община Банско, както повелява законът.
Не бива да се забравя, че този съдебен спор има и друг, морален аспект. Става дума за граждански достъп до наследството не на друг, а на Никола Вапцаров - национално достояние и ценност. Ето защо общината има твърдото намерение музейната експозиция да бъде запазена.
В правото на Общинския съвет е да реши под каква форма, и то след широко обществено обсъждане.